logo
logo icon

Kentsel Sitelerin İş Çözüm Ortaklığında Periyodik Zayıf Akım Bakımları

ZAYIF AKIM SİSTEMİ

TEPBİR GÜVENLİKTİR.

Kentsel yapılardaki teknoloji cihazların hakkında 634 sayılı kat mülkiyeti kanunu gereğince belirlenen ortak alanların kullanma, koruma ve faydalanma gibi üç unsurdan oluşan koşullardır. Ortak alanlara bağlı olan zayıf akım sistem ürün veya cihazların yetkililer tarafından bakımı onarımı ve parça değişimi sağlanır. Herhangi bir sebeple olursa olsun üçüncü kişilere dokunul durulmaz veya sorun giderme talebinde bulundurulamaz. Aksi takdirde felaket durumunda kat mülkiyet kanununca belirlenen yönetim mensupları suçlanır. İSG sağlığı ve güvenliği yönetim sistemin standartlarını sağlıklı olarak yürütülebilmesi için zayıf akım hizmetlerin tehlike sınıfları boyutunca esasen yapılması önemle arz ediliyor. Zayıf akım sistemleri isg kontrolünce yapıldığında ürün ve cihazların bakımı ve onarımı bir o kadar daha pratik ve planlı işliyor olmasını sağlar. İSG’nin zayıf akım sistemindeki rolün önemi projede yapılacak periyodik bakım ve onarım hizmetlerin kontrolü ve hedef istatistiği oluşturmasına kolaylık sağlar. Asıl sorunların hızlıca onarılması ve şiddet uyarı sinyalini verir. İSG hedeflerinden olan iyileşme ve farkındalık unsurları aktif faaliyet rol almaktadır.

634 Sayılı Kat Mülkiyet Kanunu yükümlülerine uygun bakımlar yapılmaktadır. Bakım Formları E-Kayıt Platformunda yayınlanmaktadır.

Zayıf akım sistemlerine bağlı yangın, yanma, deprem ve afetlere karşı uyarıcı sinyallerin çalışması sonucunda cam ve mal kaybını asgari hale indirilmesine engel teşvik edecek kablolamayı, ekleri ve cihazları talimat gereğince yapılmasını tetkik sonucunda raporlanması gerekmektedir.

Zayıf akım sistemleri denilince aklımıza hep önemsiz bir bakım olduğu gelmektedir.  Aslında az veya çok daire yapıların en çok dikkat etmesi gereken husustur çünkü; dikkate almadıklarımız başımıza daha çabuk ve en büyük felaketlere neden doğurtuyor.

Zayıf akım sistemleri kapsam alanlarına göre yetkili ve işi gerçekten bildiğini belirtmelidir ki ülkemizde yüzde 65 oranda mesleki eğitimi olmayan kişiler tarafından yürütülmeye çalıştırılıyor. Bu yürütmede hem kendilerine hem de ilgili projeye hasar verebiliyorlar.

Zayıf akım sistemlerin kapsam unsurları; yangın ihbar sistemleri, kamera güvenlik sistemleri, uydu

sistemleri, turnike sistemleri, bilgi teknoloji ürünleri gibi ürünlerin  bakımı ayrılmalı ve planlı olarak belirlenmelidir.

Plansız hiç bir şey yolunda gitmez !

 

Türkiye’nin Lider Planlı Kentsel Sitelerin Bakımlarını Yaptırmayı Düşünür Müsünüz?

Teklif İçin Sizleri Ziyarette Bulunmak İstiyoruz.

#teknikustam #periyodikbakım

Bir cevap yazın

X

Sepetiniz

Boş Sepet

Ara Toplam
₺0.00
UYGULAMAK
0